Klimatyzacja – poradnik – część 2

Auto Klimatyzacja

Klimatyzacja samochodowa w dzisiejszych czasach to już nie jest wielki luksus ale może z pewnością rzec standard. Coraz więcej bowiem producentów decyduje się na montaż klimatyzacji w podstawowej wersji produkowanych modeli aut.

Dzięki temu w gorące i upalne dni możemy w kabinie swojego bolidu rozkoszować się chłodnym i orzeźwiającym powietrzem. Aby jednak tak się stało musimy zadbać o swoja klimatyzację i to nie tylko w upalne dni ale przez cały rok.

Zazwyczaj o klimatyzacji przypominamy sobie kiedy robi się cieplej na dworze a w okresie zimowy w ogóle o niej zapominamy. Gdy nie używamy klimatyzacji w samochodzie przez cały rok popełniamy duży błąd, ponieważ klimatyzacja jak każdy układ mechaniczny źle znosi dłuższe „przestoje”.

Powodem tego jest między innymi to, iż w skład czynnika chłodzącego wypełniającego układ wchodzą specjalne środki smarne i konserwujące.

Dlatego warto uruchamiać klimatyzację w okresie zimowym. Zapobiega to bowiem wytrącaniu się dodatków z płynu przez co może on przestać spełniać powierzoną mu funkcję. Brak pełnowartościowego płynu w układzie chłodzącym może powodować starzenie się gumowych uszczelnień a to w dalszej kolejności może doprowadzić do braku szczelności układu i wycieku czynnika chłodzącego.

Warto więc co jakiś czas włączyć klimatyzację, nawet jeśli zewnętrzna temperatura nie zachęca do schłodzenia wnętrza auta. Według fachowców należy to robić przynajmniej co dwa tygodnie i pozwolić jej popracować przez kilka dobrych minut.
Kiedy i gdzie robić przegląd klimatyzacji

Klimatyzacja eksploatowana w prawidłowy sposób wymaga przeglądu okresowego min raz na rok. Taki przegląd nie musimy robić przed czy w trakcie sezonu letniego. Możemy wykonać go równie dobrze w okresie wiosennym oddając auto do specjalistycznego warsztatu zajmującego się serwisem klimatyzacji samochodowych.

Tam zostanie zbadany stan sprężarki, skuteczność chłodzenia układu, sprawdzony zostanie też przede wszystkim poziom ilości czynnika chłodzącego. Jeżeli w układzie stwierdzone zostanie jego zagrzybienie zostanie ono usunięte. Warsztat taki usunie również wszelkie nieszczelności i usterki oraz sprawdzi sprawność kompresora, a w razie jego awarii zostanie on wymieniony.
Ile kosztuje kompletny serwis klimatyzacji

Jeżeli o klimatyzacji będziemy pamiętać przez cały rok, to jej przegląd możemy zaplanować tuż po ustąpieniu zimy. Wtedy na pewno nie będzie kolejek w warsztacie, a przy tym może być sporo taniej. Ceny serwisu klimy są zróżnicowane. Za kompletny przegląd zapłacimy jednak zawsze ponad 100 zł.

Stacje ASO – koszt 300/400zł

Niezależny serwis – koszt 180/250 zł