Menu
Opony zimowe
0 Comments

Dlaczego opony zimowe nie nadają się do jazdy latem?Podobnie jak zimą nie chodzimy w klapkach czy sandałach, latem nie powinniśmy jeździć na oponach zimowych, a na oponach letnich.

Dlaczego wymiana opon z zimowych na letnie to konieczność, kiedy to najlepiej zrobić i jak o nie dbać, aby długo każdemu służyły?

Jest przynajmniej kilku powodów tego, aby dokonać takiej wymiany. Po pierwsze, opony letnie różnią się od opon zimowych składem mieszanki.

Opony zimowe, dla których bazą, oprócz kauczuku, jest krzemionka i kauczuk syntetyczny, pozostają elastyczne nawet przy bardzo niskich temperaturach. Za to przy wysokich dodatnich (letnich) temperaturach stają się one zbyt miękkie i są bardziej podatne na zużycie.

Oprócz dobrze widocznych uszkodzeń, może w nich również dochodzić do mikropęknięć, na pierwszy rzut oka niezauważalnych.

Opony letnie różnią się od opon zimowych również rzeźbą bieżnika. W oponach zimowych ma on więcej nacięć, tzw. lamelek. Są one również głębsze, niż w oponach letnich. „Zimówka”, dzięki takiej właśnie konstrukcji staje się bardziej przyczepna w warunkach zimowych niż opona letnia, ale w lecie potrafi być ona znacznie mniej sprawna.

Tagi: , ,